We use our own and third-party cookies to optimize your experience on this site, including to maintain user sessions. Without these cookies our site will not function well. If you continue browsing our site we take that to mean that you understand and accept how we use the cookies. If you wish to decline our cookies we will redirect you to Google.
Already have an account? Sign in.

 Remember Me | Forgot Your Password?

USDA Estimates Eating To Meet Fruit And Vegetable Guidelines Costs Under $2.50 A Day

February 1, 2011: 11:45 AM EST
The USDA used 2008 Nielsen Homescan data to estimate the average price at retail stores of a pound and an edible cup (or equivalent) of fruit and vegetables and found that an adult (on a 2,000 calorie diet) could meet dietary fruit/vegetable recommendations for $2 to $2.50 a day.  But this masks a wide range in unit costs that stretch from below 20 cents per edible cup to over $2: fruit prices range from 17 cents per cup for fresh watermelon to $2.06 per cup for fresh raspberries while vegetable prices range from 13 cents per cup for dry pinto beans to $2.07 per cup for frozen asparagus cuts and tips.
Hayden Stewart, Jeffrey Hyman, Jean C. Buzby, Elizabeth Frazão, and Andrea Carlson, "How Much Do Fruits and Vegetables Cost?", February 01, 2011, © The U.S. Department of Agriculture (USDA)
Domains
DIET NEWS
Diet Insights
Diet Research & Advice
Geographies
Worldwide
North America
United States of America
Categories
Comment & Opinion
Consumers
Market News
Research, Studies, Advice
Trends
Developed by Yuri Ingultsov Software Lab.